Nedjelja Uskrsnuća Gospodinova, 01.04.2018.g.

Prvo čitanje: Dj 10, 34a. 37-43

Drugo čitanje: Kol 3, 1-4

Evanđelje: Iv 20, 1-9

Bože, ti si danas po svojem Jedinorođencu pobijedio smrt

i nama otvorio pristup vječnom životu.

Zato slavimo blagdan njegova uskrsnuća:

obnovi nas, molimo, svojim duhom,

i daj da i mi uskrsnemo u svjetlo života. Po Gospodinu.

Primi, Gospodine, dar što ga na dan Vazma radosni prinosimo

za žrtvu, kojom se tvoja Crkva nanovo rađa i hrani.

Po Kristu.

Bože, obnovio si svoju Crkvu vazmenim otajstvima:

štiti je trajno svojom dobrotom i privedi k slavi uskrsnuća.

Po Kristu.

IZ RAZOČARANJA U NOVI POLET

Isus je uskrsnuo! To je vijest koja je tada učenike probudila iz onog stanja razočaranosti koje ih je zahvatilo kad su doživjeli poraz -strašnom smrću ubili su im Učitelja u kojega su polagali svu svoju nadu! Bili su se povukli iz javnosti, posakrivali, bojali su se. Vijest da je grob prazan, u prvom momentu, samo ih je još više prestrašila. Bili su zbunjeni i na dobru vijest žena: grob je prazan, ali javili su im se anđeli i rekli da je Isus uskrsnuo. Što se, zapravo, dogodilo? Prva im je misao bila: netko je možda ukrao njegovo tijelo i sada će pasti sumnja na njih! Nisu bili lakovjerni i nisu odmah povjerovali. Trebalo se osvjedočiti.

Kad su konačno shvatili -doista je uskrsnuo, i kad su se s njim susreli, kad se pojavio u večer toga istog dana među njima i rekao im: "Mir vama!", unjima se dogodila nezaustavljiva promjena. To je početak. Odatle sve kreće. Od sada je za njih i za sve ljude, koji povjeruju i pristupe ovomu uskrsnulomu, sve novo.

(Priređeno prema tekstu objavljenom u knjizi "Riječ Božja u promišljanju trenutka" koju je napisao Bono Zvonimir Šagi)