Pedesetnica - Duhovi, 20.05.2018.g.

Prvo čitanje: Dj 2, 1-11

Drugo čitanje: Gal 5, 16-25

Evanđelje: Iv 15,16-27; 16,12-15

Bože, ti otajstvom današnje svetkovine

posvećuješ u svakom plemenu i narodu cijelu Crkvu.

Izlij na sav svijet darove svoga Duha:

što si svojom dobrotom učinio na počecima Crkve

to i danas izvrši u srcu svojih vjernika.

Po Gospodinu.

Ispuni, Gospodine, obećanje svoga Sina:

nek nas Duh Sveti uvede u otajstvo ove žrtve

i otvori nam svu istinu.

Po Kristu.

Bože, ti svojoj Crkvi dijeliš dare nebeske;

čuvaj u nama milost koju si dao,

da dar Duha Svetoga u nama vazda djeluje,

a duhovna hrana unaprijedi djelo vječnog otkupljenja.

Po Kristu.

DUHOVI

Mi smo osobe po svojoj duhovnosti. Mi smo jedno u svojoj tjelesnosti i u svojoj duhovnosti. Bog prepoznaje Boga, rečenica je duhovnih učitelja. Tako je isto i s Duhom. Duh prima Duha, duh prepoznaje Duha. Naš duh prepoznaje Božji Duh.

Sva ljudska djela, ako bi ostala u dimenziji stvari (materijalnosti), ne prenose nas u onostranost. U onostranost, u Transcedenciju se prelazi samo s duhom i kroz duh. Čovjek je duh i tijelo. Tijelo je hram njegovog duha.

Čovjeka najviše prepoznajemo po njegovoj "duši". Po njoj ga najviše cijenimo i ljubimo. Nitko ne bi volio da ga se cijeni i ljubi samo po tijelu.

Naš duh nas čini da smo ono što jesmo: živa slika Božja. Duh se ne prepoznaje izvan naše duševnosti, izvan nas. Mjesto prebivanja i mjesto prepoznavanja Duha Božjeg jest u nama samima. Put je ovaj: spoznaja svojeg duha, njegova otvorenost prema Božjem Duhu i dolazak (poslanje) Duha Svetog u nas.

Duh je ljubav, Duh stvara zajedništvo, Duh veže prijatelje. Duh je punina i vječnost. Tko primi Duha primio je Boga i ušao u vječnost.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.dominikanci.hr koji je napisao Marijan Jurčević,OP)