9. nedjelja kroz godinu, 03.06.2018.g.

Prvo čitanje: Pnz 5, 12-15

Drugo čitanje: 2 Kor 4,6-11

Evanđelje: Mk 2,23 - 3,6

Tvoj se promisao, Gospodine, u odlukama ne vara:

ukloni što nam je štetno, udijeli što pomaže

za vremeniti i vječni život.

Po Gospodinu.

S pouzanjem i darovima, Gospodine,

pristupamo tvom oltaru da služimo tvojim otajstvima.

Molimo te, obdari nas milošću i očisti od grijeha.

Po Kristu.

Gospodine, ti nas hraniš tijelom i krvlju svoga Sina:

vodi nas svojim Duhom da te ne priznajemo samo riječju i jezikom,

već djelom i istinom te zaslužimo ući u kraljevstvo nebesko.

Po Kristu.

TROSTRUKI SMISAO DANA GOSPODNJEG

Isus je na strani čovjeka u potrebi. Dopušta iznimku od obaveznog subotnog počinka ako se radi o zbiljskoj potrebi čovjeka. Isus je, što više, na strani pojedinca, ne naroda, grupe, zajednice! Potrebe su različite. Tjedni dan počinka od redovnih poljskih i kućnih poslova uveden je u biblijsku religiju da bi vjernici kao pojedinačne osobe izvršavali tri ljudske potrebe:

1.) Boga štovati u blagdanskom bogoslužju;

2.) radovati se Bogu koji spašava, koji je naklonjen;

3.) više pažnje posvećivati ukućanima i bližnjima koji mogu biti bolesni, žalosni, potrebni.

Isus ima na umu ovakav smisao dana Gospodnjeg koji je čovjeku u prilog, a ne zarobljava pojedinca punog potreba i nevolja. Humani Isus time očituje da se Bog raduje čovjeku te mu daje svoje zapovijedi kao pomoć u humanijem životu, da bi više bio čovjek u odnosu na svoga Boga, na samoga sebe i na ljudsku braću i sestre.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.ktabkbih.net )