Rođenje svetoga Ivana Krstitelja, 24.06.2018.g.

 

Prvo čitanje: Iz 49, 1-6

Drugo čitanje: Dj 13, 22-26

Evanđelje: Lk 1, 57-66. 80

 

Zborna molitva

Bože, ti si pozvao svetog Ivana Krstitelja

da narod pripravi na dolazak Krista Gospodina.

Obdari svoj narod radošću Duha Svetoga

i upravi putem spasenja i mira. Po Gospodinu.

 

Darovna molitva

Gospodine, polažemo darove na tvoj oltar, časteći rođendan

svetog Ivana, koji je Spasitelja navijestio i po dolasku pokazao.

Daj da i mi s vjerom pođemo u susret Kristu. Koji živi.

 

Popričesna molitva

Gospodine, o rođendanu svetog Ivana Krstitelja

veselo smo blagovali od gozbe nebeskog Jaganjca.

Daj da u Kristu, koga je on navijestio,

prepoznamo začetnika svoga krštenja. Koji živi.

 

Razmišljanje uz biblijska čitanja

ROĐENJE NAJVEĆEG OD LJUDI

         Doista, postaje jasno kako je i koliko je Ivan bio velik, ali i malen. Njegova ljudska veličina bila je ujedno i malenost jer se mjerila metrom Božje ljubavi - Isusom Kristom Božjim Sinom. Ivanov život se u tom duhu može najbolje razumjeti upravo u svjetlu Isusa Krista kojem je bio preteča i glasnik, te će stoga sveti Hiponski biskup i o Ivanovu rođenju razmišljati vukući zanimljive paralele s Gospodinovim rođenjem.  Zaključci koje potom izvodi svjedoče o Ivanovoj poniznosti koja ukazuje na Krista -  uzor svake poniznosti, koji, premda je bio Bog, pristade se utjeloviti i potom kao čovjek podnijeti golema poniženja: Rođen je Ivan, rođen je Krist: Ivana je najavio anđeo, Krista je najavio anđeo. I jedno i drugo je veliko čudo. Slugu preteču rađa nerotkinja od starog muža, Gospodina gospodara rađa djevica bez muža. Ivan je velik čovjek, ali je Krist više od čovjeka, jer je i čovjek i bog. Velik je čovjek, ali je čovjek trebao biti ponižen, kako bi bio uzvišen kao Bog. Naposljetku, jer je trebao biti ponižen kao čovjek, čuj ovog čovjeka: Nisam dostojan odriješiti remenje na obući. Da je sebe nazvao dostojnim, kako bi se ponizio. Zato reče da niti to nije dostojan. Do kraja se prostro pred njim, prostro se predstijenom. Bio je svjetiljka, te se bojao da se ne ugasi vjetrom oholosti.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com )

O NAMA

U zapadnom dijelu Zagreba, podno jugozapadnih obronaka Medvednice prostire se župa sv. Josipa Radnika

U životu župe sudjeluje oko 9000 župljana, a naša mala crkva tako svake nedjelje postaje mjesto slavljenja sv. mise i okupljanja oko zajedničkog stola Gospodinova.

Više ...

LAJKAJTE NAS NA FACEBOOK-U!