14. nedjelja kroz godinu, 08.07.2018.g.

Prvo čitanje: Ez 2, 2-5

Drugo čitanje: 2 Kor 12, 7-10

Evanđelje: Mk 6, 1-6

Bože, ti si poniženjem svoga Sina podigao pali svijet.

Udijeli svome narodu svetu radost. Oslobodio si ga ropstva grijeha:

privedi ga uživanju vječnog veselja. Po Gospodinu.

Gospodine, ovaj prinos tvome imenu nek nas očisti

i iz dana u dan potiče na izgradnju novoga svijeta.

Po Kristu.

Gospodine, nahranio si nas božanskim darovima.

Molimo te, obdari nas spasenjem

i ne daj da te ikada prestanemo hvaliti.

Po Kristu.

ISUS NAZAREĆANIN, OSPORAVANI MESIJA

Iz događaja u okviru današnje mise trebamo naučiti sljedeće:

1. Ne zatvarati se djelovanju Boga koji se služi "običnim" čovjekom Isusom.
  2.  Ako je Bog nekoć spasavao po običnom Isusu, on to danas čini po običnoj Crkvi, sastavljenoj od slabih ljudi, koju vode jednostavni muškarci snagom svetog reda i udjela na Isusovoj pomazanosti Duhom Svetim. U Crkvi prisutnoj u svijetu, sastavljenoj od svjetskih ali ne svjetovnih ljudi, djeluje Bog.
  3.  Mi kršćani ne smijemo podleći napasti Nazarećana koji traže paradna čudesa.
  4.  Nazarećani nisu vjerovali u nov način Božjeg djelovanja po Isusu. Zatvorili su se u svoje kalupe, predrasude, ogorčenost. Mi se ne bismo smjeli zatvoriti za novo, ali ni bolesno trčkarati za novotarijama.
  5. Isus biva žestoko osporavan, njegove najplemenitije nakane bivaju krivo tumačene. Ali on ne odustaje od svog puta. Od njega učimo nastavljati i kad smo osporavani - dobronamjerno ili zlonamjerno.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.ktabkbih.net )