17. nedjelja kroz godinu, 29.07.2018.g.

Prvo čitanje: 2 Kr 4, 42-44

Drugo čitanje: Ef 4, 1-6

Evanđelje: Iv 6, 1-15

Bože, zaštito i uzdanje naše,

bez tebe ništa nije valjano, ništa sveto.

Umnoži nad nama svoje milosrđe,

da se po tvom promislu i vodstvu

tako služimo zemaljskim dobrima

te srcem prionemo za nebeska.

Po Gospodinu.

Gospodine, prinosimo ti darove dobivene od tvoje darežljivosti,

da nam po tvojoj milosti posvete svagdašnji život i dovedu nas u vječnu radost.

Po Kristu.

Gospodine, primili smo pričest, spomendar muke tvoga Sina.

Molimo te da nam bude na spasenje

što nam je u svojoj neiskazanoj ljubavi on darovao.

Koji živi.

POUKA O KRUHU I KRIZI

Onaj tko traži Isusa i odlučno ide za njim, neminovno dolazi u situaciju oskudice, lišavajući se gotovo i najosnovnijih stvari za život, čega je Isus svjestan premda ne poziva ljude da ga slijede i traže da bi ih osiromašio. I danas će vjernik, živeći neporočno u Gospodinu i poradi Gospodina, biti zakinut ili će se svojevoljno odreći povlastica i zamamnosti koje pruža ovaj svijet, te će biti dodatno opterećen križem života.

A ako već moramo proći kroz krizu, onda je bolje proći kroz onu krizu koju nas vodi sam Gospodin, koji je moćan onda uzeti naših pet kruhova i dvije ribice i umnožiti ih za veliko mnoštvo. Jer samo krizno stanje koje nastaje kao posljedica odricanja poradi Krista nosi u sebi pretpostavke i mogućnosti umnažanja postojećih zaliha na dobrobit svih, a također vodi i k poštivanju sveg suviška kojim se više ne razbacujemo, nego ga skupljamo svjesni da mogu nastupiti i teži dani.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com)