21. nedjelja kroz godinu, 26.08.2018.g.

Prvo čitanje: Jš 24, 1-2a. 15-17. 18b

Drugo čitanje: Ef 5, 21-32

Evanđelje: Iv 6, 60-69

Bože, ti ujedinjuješ srca vjernih da isto hoće i za istim teže.

Daj narodu svome da ljubi što ti zapovijedaš i želi što ti obećavaš

te u nestalnosti zemaljskog života onamo smjera naše srce

gdje su prave radosti. Po Gospodinu.

Gospodine, jedinom žrtvom svoga Sina stekao si novi narod.

Molimo te, daruj svojoj Crkvi jedinstvo i mir. Po Kristu.

Gospodine, izliječi nas potpuno svojim milosnim djelovanjem.

Stvori nam novo srce da uvijek činimo što je tebi milo. Po Kristu.

DUHOVNA GLAD - DUHOVNA HRANA

Koja je to hrana koja čovjeka hrani za vječnost i za njegovu sreću i puninu? Čovjeku je potreban kruh zemaljski i kruh "nebeski". Potrebna mu je materijalna hrana, potrebna mu je i duhovna hrana. Zato se ne može naći zadovoljenje tjelesne hrane u duhovnim sadržajima, kao ni duhovnu hranu u materijalnim sadržajima.

Čovjeku je potreban kruh koji nosi vrijednost samog Isusa. On je "kruh koji je sišao s neba". Tko je njega gladan i tko ga blaguje živjet će vječno. Samo kroz kruh - tijelo čovjek transformira sebe u vječno biće.

Isus je cijeli bio prožet duhom, zato je njegovo tijelo i njegova krv tijelo za duh, za čovjeka, za osobu. Duh se očituje kroz tijelo, a tijelo je mjesto za duh. A ovo hoće reći njegovo tijelo je tijelo prožeto ljubavlju, tijelo je sakrament ljubavi. Samo preko tijela mi doživljavamo snagu ljubavi. Tijelo prožeto ljubavlju očituje čovjeka kao duhovno biće. Isusu je tijelo u funkciji duha.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.dominikanci.hr )