24. nedjelja kroz godinu, 16.09.2018.g.

Prvo čitanje: Iz 50, 5-9a

Drugo čitanje: Jak 2, 14-18

Evanđelje: Mk 8, 27-35

Bože, Stvoritelju i Svedržitelju.

Daj da ti služimo svim srcem

te iskusimo darove tvoje ljubavi. Po Gospodinu.

Gospodine, usliši nam prošnje i primi darove.

Što svaki od nas prikazuje tebi na čast,

nek bude na spasenje svima,

po Kristu, Gospodinu našemu.

Gospodine, nek nam ova pričest pronikne duh i tijelo,

da u nama ne prevagne tjelesna sklonost

nego djelovanje tvoje moći. Po Kristu.

SAMOODRICANJE I NASLJEDOVANJE KRIŽA

Isus Krist, Gospodin i učitelj, pokazuje svojim učenicima kraljevski put samoodricanja. Unutrašnja tajna ovoga puta je ljubav. Jer samo je ljubav sposobna, u punoj slobodi odreći se toga vlastitoga i predati se ljubljenoj osobi. Tko stvarno želi biti Isusov učenik, taj stupa u vezu sa snagom Božje ljubavi, koja nas čini sposobnima, da izađemo iz sebe. Tako napuštamo sami sebe i nalazimo se nanovo u Bogu kao u onim ljudima kojima dokazujemo našu ljubav. Ništa nije izgubljeno od toga što darujemo Bogu.

Za svakoga od nas postoji dobar put na kojemu možemo slijediti Isusa Krista u predanju naše ljubavi. Mi smijemo ići s njime u povezanosti s našom nebeskom majkom Marijom, koju nam je Isus darovao za majku sa svoga križa. Isto tako po Kristovoj  milosti imamo udjela na otkupljenju i zajedno sa svima svetima nalazimo vječnu radost kod Boga.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr)