DUH ISKLJUČIVOSTI

26. nedjelja kroz godinu, 30.09.2018.g.

Prvo čitanje: Br 11, 25-29

Drugo čitanje: Jak 5,1-6

Evanđelje: Mk 9, 38-43. 45. 47-48.

Bože, ti svoju svemoć očituješ najviše praštanjem i milosrđem.

Budi nam uvijek milostiv da težimo za obećanim dobrima

i uđemo u vječno zajedništvo s tobom. Po Gospodinu.

Milosrdni Bože, nek ti ovaj naš prinos bude drag,

da nam otvori izvor svakog blagoslova. Po Kristu.

Bože, ovim otajstvom naviještamo smrt Gospodnju.

Obnovi nam duh i tijelo da spremno prihvatimo trpljenje s Kristom

te budemo njegovi subaštinici u slavi. Koji živi.

DUH ISKLJUČIVOSTI

Isus svoje učenike nije nikad učio da se natječu s drugima kako bi sebi pripisivali zasluge, nego ih je poticao da služe dobrobiti ljudi. Stoga je bilo logično da potiču svakoga da čini dobro u Isusovo ime, jer je bolje da netko čini dobro, nego da ne čini ništa. Zato je bilo čudno da nisu imali snage potaknuti čovjeka koji je izgonio zloduhe da i dalje nastavi pomagati ljudima, umjesto što su mu branili. Nije ih Isus poučavao s ciljem da se oni s nekim natječu, a još manje da se oholo nadimlju, nego ih je poučavao da na druge prenose svoje znanje, puninu istine i povjerenu moć. Ako su smatrali da spomenuti čovjek nešto krivo čini  ili da ima krivu nakanu, mogli su ga poučiti da to popravi. No oni su imali krivi pristup, te su ga zbog toga htjeli onemogućiti u tome što je činio, kao da su htjeli ograničiti Isusovu snagu koja se prenijela i na druge koji su ga upoznali.

A svaki onaj koji je činio dobro u Isusovo ime, nije mogao biti njihov protivnik, osim ako nije imao neki svoj skriveni cilj i namjeru time što je činio. Zato ih je Isus poučio da je za njih svatko onaj tko nije protiv njih, te se ne trebaju bojati ljudi koji čine dobro u Isusovo ime. Time ih je učio da ne pripisuju sebi zasluge za dobro koje čine i da ne budu isključivi prema drugima, nego da se usredotoče na smisao i bit Isusova poslanja među ljudima. Potaknuo ih je da ne čine nešto kako bi primili priznanje i nagrade dajući do znanja kako su oni prvi i najbliži suradnici, kako su oni učinili više dobro od drugih, nego da se vesele svakome dobru, svakoj čaši vode koja napoji žednoga u Isusovo ime.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeridjela.com )