SVETA INSTITUCIJA

27. nedjelja kroz godinu, 07.10.2018.g.

Prvo čitanje: Post 2, 17-24

Drugo čitanje: Heb 2, 9-11

Evanđelje: Mk 10, 2-16

Svemogući vječni Bože,

bolji si nego što zaslužujemo i želimo.

Budi nam milosrdan:

otpusti grijehe kojih se savjest plaši,

a daruj i ono što ne umijemo moliti.

Po Gospodinu.

Gospodine, primi žrtvu koju si ustanovio.

Otkupi nas i posveti otajstvima,

što ih dužnim poštovanjem slavimo.

Po Kristu.

Svemogući Bože,

daj da se opojeni i nahranjeni ovim otajstvima

preobrazimo u ono što smo primili. Po Kristu.

SVETA INSTITUCIJA

Što Bog združi, čovjek neka ne rastavlja! Kako su snažne i duboke Kristove riječi o braku. Što Bog združi - to znači da se muškarac i žena nisu "slučajno" sreli, upoznali, zavoljeli, osnovali obitelj. Bog tako uređuje životne okolnosti da se u životu dvoje ljudi susretnu i zavole. Ako je Bog dvoje ljudi združio, tada to ima svoj duboki smisao.

Brak je sveta institucija. Bog je ustanovio brak zato što je to jedini oblik zajedničkog življenja muškarca i žene, koji oboma odgovara. Muškarac i žena ne mogu živjeti zajedno ako svatko od njih misli samo na svoje interese. Bez suradnje, svaki brak postaje paklom. Tko ima poteškoće, neka se upita: Što je potrebno mojem bračnom partneru? Što ga čini sretnim? Što mogu učiniti da ga razumijem? Brak je ustanova u kojoj se uči otvarati srce, razvijati ljubav i vježbati se u spremnosti na požrtvovnost. Kako bismo vodili dobar brak, potrebno je imati pouzdane predoždbe o vrijednostima. Zato je potrebno znati brinuti se jedno o drugome, suzdržavati svoje agresivne pobude, smiriti svoj egoizam, znati voljeti i opraštati. Treba se boriti za zdrav i kvalitetan brak.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr )