ŽELJA ZA VLAŠĆU

29. nedjelja kroz godinu, 21.10.2018.g.

Prvo čitanje: Iz 53,10-11

Drugo čitanje: Heb 4,14-16

Evanđelje: Mk 10,35-45

Svemogući vječni Bože, daj da ti uvijek budemo odani

i tvome Veličanstvu služimo iskrena srca. Po Gospodinu.

Gospodine, obdari nas milošću i očisti od grijeha,

da tvojim otajstvima služimo u slobodi srca.

Po Kristu, Gospodinu našemu.

Gospodine, i ovom nas službom približi nebeskoj Crkvi.

Prati nas vremenitom pomoći i uči vječnoj mudrosti.

Po Kristu Gospodinu našemu.

ŽELJA ZA VLAŠĆU

Gospodin Isus, moćni i vječni Bog, došao je na svijet da pouči svoje vjernike istini prave vlasti i da u njima razbudi želju za njom, dajući ujedno primjer svojim životom. Zato reče: Sin Čovječji nije došao da bude služen nego da služi. Prava vlast je vlast nad samim sobom. A vladati nad samim sobom znači do te mjere ovladati samim sobom da sebe izlažem za drugoga služeći mu. Služiti drugome znači staviti drugoga i njegovo dobro na prvo mjesto. I tko je to napravio ne brine se za svoj položaj i status, ne traži veću vlast i ovlast, nego iskreno i ponizno služi dobrobiti ljudi oko sebe.

Samo idući putem služenja može se ostvariti prava veličina, koju i narodna mudrost izrazi riječima: Nije velik tko nad drugim vlada, već je velik tko sam sebe svlada. Neka pouka našeg Učitelja u nama rodi željom za vlašću, ali vlašću nad samim sobom, da bismo onda, gospodareći svojim silama, mogli davati život kao otkupninu za druge privodeći ih u život vječni.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com )