OČIMA VJERE VIDJETI NOVO

30. nedjelja kroz godinu, 28.10.2018.g.

Prvo čitanje: Jr 31,7-9

Drugo čitanje: Heb 5,1-6

Evanđelje: Mk 10,46-52

Svemogući vječni Bože, daj da rastemo u vjeri, nadi i ljubavi:

da hoćemo što zapovijedaš i postignemo što obećavaš.

Po Gospodinu.

Gospodine, pogledaj darove što ih prinosimo.

Daj da tako vršimo ovu službu da bude tebi na slavu.

Po Kristu.

Gospodine, daj da tvoja otajstva

izvrše u nama što sadrže:

da doživimo u punoj stvarnosti

što sada vršimo u znakovima.

Po Kristu.

OČIMA VJERE VIDJETI NOVO

U evanđelju slušamo o slijepom prosjaku Bartimeju kojeg je Isus izliječio. Prije je on u svom opažanju i orijentaciji bio ograničen; nakon svoga izlječenja on doživljava svijet i ljude oko sebe na nov način. Ali ne samo to: on sada potpuno svjesno slijedi Isusa!

Isusu je žao čovjeka koji je izgubio očni vid. Taj je imao samo jednu želju: "Učitelju moj, da progledam." Isusove riječi slijepcu pokazuju nam o čemu se radi: " Idi, vjera te tvoja spasila!" Vjera ti je pomogla!

Vjera čini da vidi, da otvori oči. Isusu je stalo, da ga ljudi nalaze u vjeri i tako dođu do vjere u Oca nebeskog koji je njega poslao u svijet.

Možemo se upitati: koliko nam pomaže vjera, da uistinu postanemo oni koji "vide"? Da, mi smo zahvalni Bogu za dar vjere, i vjera znači da svoj život čvrsto temeljimo na Božjoj istini i obećanju, da potpuno gradimo na njemu. Tko to čini, proširuje svoj horizont. On ne gradi na pijesku, nego na pouzdanom temelju života.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr)