MOJE KRALJEVSTVO NIJE OD OVOGA SVIJETA

Isus Krist - Kralj svega stvorenja, 25.11.2018.g.

Prvo čitanje: Dn 7, 13-14

Drugo čitanje: Otk 1, 5-8

Evanđelje: Iv 18, 33b-37

Svemogući vječni Bože, svome ljubljenom Sinu

dao si svu vlast na nebu i na zemlji

i postavio ga glavarom cijelom svijetu.

Molimo, oslobodi sva stvorenja iz ropstva zla

da tebi jedinome služe i tebe bez kraja slave.

Po Gospodinu.

Gospodine, prinosimo ti žrtvu kojom je Krist ljude pomirio s tobom.

Molimo te, nek tvoj Sin da narodima dobra jedinstva i mira.

Koji živi i kraljuje u vijeke vjekova.

Gospodine, pozvao si nas da služimo Kristu, Kralju svega svijeta.

Okrijepi nas ovom hranom, koja daje besmrtnost, da budemo

dionici njegova kraljevanja i vječnog života. Po Kristu.

Razmišljanje uz bibiblijska čitanja

MOJE KRALJEVSTVO NIJE OD OVOGA SVIJETA

Ova nedjelja je izraz priznanja Isusa Krista kao pravoga kralja neba i zemlje. On je Gospodar vremena i vječnosti. U jedinstvu Oca i Duha Svetoga živi i vlada kao Bog nad svime stvorenim.

Kristovo kraljevstvo nije nasilna vlast, nego gospodstvo ljubavi i mira. Mi imamo udijela u njegovom kraljevstvu, budući da smo kao kršteni kršćani otkupljeni od naših grijeha. Kao svećenički Božji narod mi ga smijemo hvaliti i slaviti dok ne dođe u slavi i tada će na vidljiv način nastupiti njegovo kraljevstvo, tako da ga svi mogu priznati.

Kako možemo priznati Kristovo kraljevsko gospodstvo? Kako ga trebamo posvjedočiti? Priznanje je moguće samo u vjeri i u životu iz vjere. Pritom vrijedi za nas, da učenik nije veći od učitelja. I kao što je Isus došao u ovaj svijet ne da vlada, nego da služi, tako treba biti spreman i njegov učenik, predati svoj život u ljubavi, u službi Bogu, braći i sestrama. Nasljedovanje Krista na zemlji ne vrši se na način trijumfalizma, nego na način samoodricanja i poniznosti prema slici Kristovoj. Nošenje vlastitoga križa kao i potpora drugih ljudi, koji nose svoj križ, pripada bitno tomu.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr )