PRVA NEDJELJA DOŠAŠĆA

1. nedjelja došašća, 02.12.2018.g.

Prvo čitanje: Jr 33, 14-16

Drugo čitanje: 1 Sol 3, 12 - 4, 2

Evanđelje: Lk 21, 25-28. 34-36

Svemogući Bože, mi s vjerom iščekujemo Kristov dolazak.

Udijeli, molimo te, da mu idemo ususret pravednim životom te nas, kad dođe,

postavi sebi s desne i uvede u kraljevsko nebesko. Po Gospodinu.

Gospodine, prinosimo ti ovaj kruh i vino, dar tvoje dobrote.

U ovoj službi pretvaraš ih u sakramenat svoga Sina:

daj da nam on bude dar vječnog otkupljenja. Po Kristu.

Gospodine, daj da nam bude na korist slavljenje ovih otajstava:

po njima nas u prolazu zemaljskim životom nauči ljubiti vječna nebeska dobra.

Po Kristu.

PRVA NEDJELJA DOŠAŠĆA

Došašće znači "svečani dolazak". Crkva se na poseban način četiri tjedna prije Božića spominje skoroga dolaska Gospodinova. Došašće označuje svaki Isusov dolazak.

U prvom redu, označuje dolazak Gospodinov na ovaj svijet, događaj koji se jednom zauvijek dogodio. On označuje i njegov dolazak u naše ljudsko društvo i sada. A taj dolazak promatra se i u svezi s onim velikim njegovim dolaskom - njegovim očitovanjem na kraju vremena.

Došašće je vrijeme obećanja s Božje strane, s naše strane je vrijeme snažnoga iščekivanja, vrijeme neprestanoga traženja, vrijeme skromne i odvažne molitve.

Došašće je vrijeme vedre nade: Bog nam je već udijelio budućnost. Na Božić ćemo slaviti taj dar što nam je udjeljen u Isus Kristu. Taj dar udijeljen je ljudskom rodu nenametljivo kako bismo shvatili da se kraljevstvo Božje ostvaruje u jednostavnosti.

Bdijmo i molimo - tako ćemo biti uvijek pripravni i spremni!

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.samostan-tomislavgrad.info)