DRUGA NEDJELJA DOŠAŠĆA

2. nedjelja došašća, 09.12.2018.g.

Prvo čitanje: Bar 5, 1-9

Drugo čitanje: Fil1, 4-6. 8-11

Evanđelje: Lk 3, 1-6

Svemogući i milosrdni Bože,

dok hitimo ususret tvome Sinu

daj da nas zemaljske obveze i brige ne smetu;

nebeska mudrost tvoje riječi nek nas uvede

u zajedništvo njegove sudbine.

Koji s tobom.

Gospodine, nek nas ponizne molitve

i skromni prinosi pomire s tobom:

ne možemo se pouzdati u svoje zasluge,

priteci nam u pomoć svojm milošću. Po Kristu.

Gospodine, nahranio si nas duhovnim jelom.

Smjerno te molimo: po sudjelovanju u ovom otajstvu nauči nas,

u svjetlu svoje mudrosti, zemaljskim se dobrima pravilno služiti,

a za nebeskim težiti. Po Kristu.

DRUGA NEDJELJA DOŠAŠĆA

Evanđeoski odlomak koji danas čitamo usredotočuje se na poziv i početak služenja Ivana Krstitelja, Gospodinova preteče. Evanđelist sveti Luka nam opisuje najprije povijsni kontekst u kojem se dogodio Ivanov poziv, a onda i način kako je došlo do njega, pokazujući koji su bili sastavni čimbenici istoga.

Ivan Krstitelj je bio čovjek koji se iskreno prepušta Božjem vodstvu. Jedini koji je radio za budućnost bio je on koji se povukao iz javnosti da bi mogao čuti riječ Božju. On nije izrađivao velikih planova za budućnost, niti je izricao zavodljivih obećanja. Prije svega je osluškivao glas Božji, nakon čega je mogao iznijeti njegove želje i planove. On nije najavljivao reforme, ali je tihim radom i velikom vjerom samozatajno obnavljao samoga sebe u pustinji, onkraj svih moćnika koji su počesto bili prava elementarna nepogoda. Tiho i samozatajno se pripremao s Bogom, te je potom mogao proći cijelom jordanskom okolicom dajući samoga sebe za djelo obraćenja.

Samo samozatajni rad na sebi i suradnja s milošću Božjom koji dotiče i preobražava srca donosi stvarne pomake u duši, a time doprinosi dobrobiti naroda.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com)