TREĆA NEDJELJA DOŠAŠĆA

3. nedjelja došašća, 16.12.2018.g.

Prvo čitanje: Sef 3, 14-18a

Drugo čitanje: Fil 4, 4-7

Evanđelje: Lk 3, 10-18

Bože, ti vidiš: mi s vjerom očekujemo blagdan rođenja Gospodnjega.

Molimo te da nam bude događaj spasenja te ga radosno proslavimo

svečanom službom hvale. Po Gospodinu.

Gospodine, daj da ti neprestano prikazujemo žrtvu svoga predanja:

mi obnavljamo Kristovo otajstvo da tvoje spasenje u nama snažno djeluje.

Po Kristu.

Gospodine, utječemo se tvojoj dobroti: po ovoj svetoj gozbi

očisti nas od grijeha i prpravi nam duh za buduće blagdane.

Po Kristu.

TREĆA NEDJELJA DOŠAŠĆA

U svakom vremenu Bog podiže svoje "preteče", tj. ljude nadahnute Božjom riječju koji dublje, cjelovitije i prodornije zahvaćaju u stvarnost. Osjećaju da ih Božja riječ uznemiruje te moraju ljudima svoga vremena ukazivati na zablude i stranputice, na "zmije",tj. na sve one nečovječne snage, strukture, odluke. izbore, stavove i tvrdnje koje smo u srcu udomili. Ni jedno vrijeme nije lišeno Božjeg glasa. Božji "preteče" prisutni su posvuda.

Svatko od nas kršćana mora biti svjestan da je "preteča", da na neki način priprema put Božjem dolasku. Nadasve je riječ o roditeljskom i odgojiteljskom pozivu, ali i o svakom obliku društvenog djelovanja. Odgajati za kršćanski pogled na život i kršćansko djelovanje, bilo u obitelji bilo u društvu, nužan je dio nastojanja da drugi raste do svoje punine, da nikoga ne osakaćujem u njegovu rastu, da se veselim tuđem dobru i uspjehu. Ljudi Duha toga su uvijek svjesni i najprije se obračunavaju sa "zmijskim leglom" u svome srcu, a to onda postaje privlačno i za ljude naokolo.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com)