SLIJEDITI ZVIJEZDU SPASENJA

Prvo čitanje: Iz 60, 1-6

Drugo čitanje: Ef 3, 2-3a.5-6

Evanđelje: Mt 2, 1-12

Bože, ti si na današnji dan po zvijezdi prethodnici

narodima objavio svoga Jedinorođenca.

Mi smo te upoznali svjetlom vjere:

privedi nas gledanju tvoje nebeske ljepote.

Po Gospodinu.

Gospodine, neka ti budu mili darovi tvoje Crkve.

To nije zlato, tamjan ni smirna, nego se danas prinosi

i za hranu daje Isus Krist, koga ti darovi označuju.

Koji živi i kraljuje u vijeke vjekova.

Gospodine, idi pred nama uvijek

i svuda svojim nebeskim svjetlom.

Htio si da se pričestimo ovim otajstvom:

daj da ga promatramo čistim pogledom

i primamo odanim srcem. Po Kristu.

SLIJEDITI ZVIJEZDU SPASENJA

Vjerojatno svi poznate izreku: "Uvijek kad misliš da dalje ne ide, odnekud dođe svjetlo." U toj izreci izražena je životna mudrost: mi uvijek iznova dolazimo do granica u našemu životu, i to moža biti vrlo bolno, katkada nas to obeshrabri a mnogi očajavaju.

Ipak: život ide dalje. Čovjek je stvoren za nadu. On nikada ne može reći: dovde i ne dalje! Bilo kakav zastoj u radu bio bi povlačenje. Dok god živimo na zemlji, mi trebamo sazrijevati iznutra, također i tada kad su naše vanjske snage u naponu ili splašnjavaju u bolesti.

Gdje nalazimo i otkrivamo to svjetlo nade i orijentacije, koje nas upućuje na put dobra, slično kao što je zvijezda uputila mudrace s Istoka na put do djeteta Isusa?

Prije negoli su "Sveta tri kralja" otkrili zvijetzdu na nebu, dugo su bili u traženju istine, lijepoga i dobroga - ili baš Boga, u kojemu je sve to na najuzvišeniji način moguće ostvareno! Oni su u Svetom pismu označeni kao "magoi". To su bili učeni ljudi, koji su u svakom slučaju razmišljali o Bogu i svijetu. Njihova obuhvatna izobrazba nije ih učinila slijepima, nego im je dala da motre uistinu lijepo i dobro. Na taj način su prihvatili i čudesni zank na nebu. Promatrali su prirodu i zvijezde, i tumačili su to događanje kao upozorenje na kraljevsko dijete, koje bi trebalo biti rođeno i svijetu donijeti spasenje u židovskoj zemlji. Usprkos svih poteškoća i muka krenuli su na put i slijedili su zvijezdu svoga života, koja ih je trebala voditi do djeteta Isusa i Marije i Josipa.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr