VODOM I DUHOM SVETIM

Evanđelje: Lk 3, 15-16.21-22

Svemogući vječni Bože,

kod krštenja u Jordanu Duh Sveti je sišao na Isusa Krista,

a ti si ga svečano proglasio svojim ljubljenim Sinom.

I nas si iz vode i Duha Svetoga nanovo rodio za svoju djecu:

daj da vazda ostanemo u tvojoj ljubavi. Po Gospodinu.

Gospodine, danas slavimo dan

kad si Isusa objavio kao svoga ljubljenoga Sina.

Primi naše darove i daj da postanu Kristova žrtva,

kojom si oprao grijehe svega svijeta. Po Kristu.

Gospodine, nahranio si nas svetim darom.

Molimo te da vjerno slušamo tvoga Jedinorođenca

te se zovemo i budemo tvoji sinovi i kćeri. Po Kristu.

VODOM I DUHOM SVETIM

Blagdanom Krštenja Gospodnjega završava liturgijsko božično vrijeme.

Nakon javnog predstavljanja Isusa po nebeskom Ocu počinje Isusovo naučavanje i propovijedanje. Ivan Krstitelj je navijestio njega i ljude pripremao za njega. Ivan se sada povlači i prednost daje Isusovom djelovanju. Isus će biti onaj koji će krstiti Duhom Svetim i ognjem.

Što treba značiti: Isus krsti Duhom Svetim i ognjem? Duh Sveti je treća božanska osoba. Isus je s Duhom Svetim Pomazanik, Mesija, Krist. Krštenje koje naviješta Isus, je krštenje u Duhu Svetom. Ovdje se ljudi ne samo pripremaju za oproštenje grijeha, kao kod Ivanova pokorničkog krštenja, nego se u kršćanskom krštenju grešnik opravdava pred Bogom. Bog u srcima krštenih ljudi uzima stan ; čovjek postaje hram Duha Svetoga.

Kad Ivan govori o ognju s kojim je povezano Isusovo krštenje, tada se misli samo na božanski oganj ljubavi. Baš će taj dar kod krštenja vodom i Duhom Svetim biti uliven u srca ljudi. Jer ljubav je prije svega dar; tek tada je zapovijed. U svetom kršenju postali smo djeca Božja i baštinici neba. Kao braća i sestre Krista Otkupitelja, također trebamo ljubiti jedni druge u ljubavi, s kojom je Bog ljubio nas.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr)