NEPRIZNAT U SVOM ZAVIČAJU

4. nedjelja kroz godinu, 03.02.2019.g.

Prvo čitanje: Jr 1, 4-5.17-19

Drugo čitanje: 1 Kor 13, 4-13

Evanđelje: Lk 4, 21-30

 

Zborna molitva

Gospodine, Bože naš, tvoja Crkva počinje svetu službu:

daj da te štujemo svom dušom te u tvom Duhu ljubimo

i prihvaćamo sve ljude. Po Gospodinu.

 

Darovna molitva

Gospodine, donosimo na oltar darove

u znak svoga služenja i predanja:

primi ih i pretvori u otajstvo našeg otkupljenja.

Po Kristu.

 

Popričesna molitva

Gospodine, ova pričest obnovila je u nama božanski život.

Molimo da po tom sredstvu spasenja neprestano rastemo u vjeri.

Po Kristu.

 

Razmišljanje uz biblijska čitanja

            NEPRIZNAT U SVOM ZAVIČAJU

           Upravo u svom zavičajnom gradu Nazaretu, upravo tamo, gdje ga svi poznaju i drže, da je on Josipov sin, jer tamo je i odrastao - upravo tu u sinagogi u Nzaretu Isus ne nailazi na pravo priznanje kao Mesija, nego biva odbačen, žele ga strmoglaviti s ruba brijega!

           Luka u svom evanđelju izvještava da Isus zbog toga nije iznenađen. Naprotiv! On je računao s odbacivanjem, jer: "Nijedan prorok nije dobro došao u svom zavičaju." Tamo gdje ga svi zanju i gdje se ponaša prijateljski prema ljudma kao jedan od njih, jedan prorok neće lako biti priznat kao prorok.

           Ovoga puta Isus se provukao između svojih protivnika koji ga progone, jer je tek na početku svoga javnog djelovanja. Ipak je bijes njegovih zemljaka znakovit navještaj onoga štoće se dogoditi u tri godine, kad on bude osuđen na smrt na križu i na grozan način ubijen.

           Ipak Isus nije bio ogorčen ili ispunjen osvetom, naprotiv: ljubav njegova srca trpjela je odbijanje. On nije otkazao tu svoju ljubav prema ljudima.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr)

O NAMA

U zapadnom dijelu Zagreba, podno jugozapadnih obronaka Medvednice prostire se župa sv. Josipa Radnika

U životu župe sudjeluje oko 9000 župljana, a naša mala crkva tako svake nedjelje postaje mjesto slavljenja sv. mise i okupljanja oko zajedničkog stola Gospodinova.

Više ...

LAJKAJTE NAS NA FACEBOOK-U!