OČEV ZAGRLJAJ - IZVOR OBRAĆENJA

4. korizmena nedjelja, 31.03.2019.g.

Prvo čitanje: Jš 5, 9a.10-12

Drugo čitanje: 2Kor 5, 17-21

Evanđelje: Lk 15, 1-3.11-32

 

Zborna molitva

Bože, ti si nas sa sobom pomirio po riječi svojoj, Isusu Kristu.

Pomozi nam da odanošću i živom vjerom idemo u susret

skorim vazmenim blagdanima. Po Gospodinu.

 

Darovna molitva

Gospodine, s radošću ti prinosimo ovu žrtvu,

koja nam daje lijek protiv smrti. Molimo te da je

s vjerom slavimo i dostojno prikažemo za spas svijeta.

Po Kristu.

 

Popričesna molitva

Bože, ti prosvjetljuješ svakog čovjeka koji dolazi na ovaj svijet.

Molimo te, izliječi nam sljepoću srca da spoznamo što je pravo

i tebe iskreno ljubimo.

Po Kristu.

Razmišljanje uz biblijska čitanja:

OČEV ZAGRLJAJ - IZVOR OBRAĆENJA

        Isusova prispodoba o milosrdnom Ocu i dvojici njegovih sinova, izrečena u prilikama Isusova vremena, može se čitati na nekoliko razina.

         Zaustavimo se ovdje na samom opisu povratka. Sin iz daljine pokazuje koliko je udaljen od Oca. Očekujući položaj sluge, pokazuje nepoznavanje Oca. Računa da će se Otac ponašati po pravilima ljudske pravde. No, Otac čini ono čime otkriva svoje neuvjetovano raspoloženje prema sinu. Ne traži od njega pokorničke radnje, zadovoljštinu za uvrijeđenu čast. Nema pitanja i prijekora, isticanja radišnosti starijeg sina, lijevanja suza, bosih nogu, kostrijeti i pepela, već slijedi gozba. Po ljudskoj pravednosti, a nju često projiciramo na Boga, trebalo bi uslijediti sve samo ne gozba, svirka i igra. Gozba znači stol, a stol znači zajedništvo. Zato je važno uočiti da se promjena mlađeg sina događa tek u susretu s Ocem. Očevo lice, drugačije od sinovljeva umišljaja, mijenja srce mlađeg sina i time spoznaje kakav je Otac. To nam hoće reći da je Bog taj koji nas mijenja. Obraćenja nema bez Boga. Kajanje se ne može misliti izdvojeno od Božje milosti, kao da je dovoljna naša spoznaja o zlu i odluka pa će Bog, jer smo se doveli u red, reći svoj “opraštam”. Obraćenje se događa iz iskustva ljubav i iz izručenja zagrljaju Ljubavi koja nadilazi svaku pravdu.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com)

O NAMA

U zapadnom dijelu Zagreba, podno jugozapadnih obronaka Medvednice prostire se župa sv. Josipa Radnika

U životu župe sudjeluje oko 9000 župljana, a naša mala crkva tako svake nedjelje postaje mjesto slavljenja sv. mise i okupljanja oko zajedničkog stola Gospodinova.

Više ...

LAJKAJTE NAS NA FACEBOOK-U!