NAŠA CVJETNICA

Nedjelja Muke Gospodnje.Cvjetnica, 14.04.2019.g.

Prvo čitanje:  Iz 50, 4-7

Drugo čitanje: Fil 2, 6-11

Evanđelje: Lk 22, 14 – 23,56

Svemogući vječni Bože, poslušan tvojoj volji naš je Spasitelj uzeo tijelo,

ponizio sama sebe i podnio sramotu križa. Daj da slijedimo uzor njegova poniženja,

s njime zajedno trpimo i postignemo slavu uskrsnuća. Po Gospodinu.

Gospodine, smiluj nam se po muci svoga Sina.

Djelima to ne zaslužujemo: ali se uzdamo u tvoje milosrđe

i jedinstvenu žrtvu Isusa Krista. Koji živi.

Po ovoj pričesti, smjerno te, Gospodine, molimo:

Ti si nam smrću svoga Sina dao da se nadamo

životu u koji vjerujemo. Daj da njegovim uskrsnućem

stignemo cilju zemaljskog putovanja. Po Kristu.

Razmišljanje uz biblijska čitanja:

NAŠA CVJETNICA

U liturgiji Crkve na znakovit način prikazano je događanje Cvjetnice: kao što je naš Gospodin Isus Krist pred dvije tisuće godina jašući na mladom magaretu ušao u grad Jeruzalem a njegovi mu učenici klicali, tako smo i mi s palminim i maslinovim grančicama zajedno ušli u crkvu.

S obzirom na ono, što mi u muci po Luki slušamo o patnji i smrti Isusa Krista, možemo se pitati: Kako bismo mi reagirali? Na kojoj strani bismo bili?

Moguće je da nam se dogodi kao Petru, koji je najprije hrabro i glasno izjavio: Gospodine u svakom slučaju ostajem ti vjeran. Spreman sam za tebe i umrijeti. Tada ga napušta hrabrost s obzirom na nastrljiva pitanja jedne sluškinje, i on zatajuje Gospodina! To se događa tri puta, prije nego zapjeva pijetao. Upravo kako je prorekao Isus.

Možda se prepoznajemo u liku Petra: tu je nevjerojatno puno dobre volje, i mi smo kratko i glasno oduševljeni s obzirom na mogućnosti dobra.   Možda upravo svečano obećajemo dragome Bogu, da ćemo ovo ili ono činiti. I još nadodajemo: Ja ću sigurno uspjeti! Pokazat ću se kao vjeran, za razliku od mnogih drugih. Ipak tu leži pogrješka: sami sebe precjenjujemo i ne zapažamo našu vlastitu bijedu.  Trebali bismo puno više kazati: O Bože, ja odlučujem ovo ili ono, ali točno znam, da sam slab i nepostojan. Samo ako si ti svojom milošću uz mene, uspješno ću započeti dobro, provesti ga i dovršiti.

Petrov primjer ujedno nam daruje utjehu i nadu: kao što se on nakon svoga zatajenja ponovno susreo s njim i njemu stajao licem u lice, njegovo je srce bilo ispunjeno dubokim kajanjem. Jer je vidio, kako ga je Isus usprkos svemu pogledao pogledom punim ljubavi,  mogao se pouzdati u Gospodinovo spasavajuće oproštenje. Sada više nije želio graditi na vlastitim snagama, nego na Gospodinovoj pomoći, koji nas sve prati i jača svojom milošću.

Idimo dakle s vjerom i pouzdanjem u ove svete dane pripreme i slavlja Uskrsa! Kao Marija, Isusova majka, smijemo i mi pratiti Gospodina u duhu, kad on nosi križ za nas i podnosi smrt za naše grijehe. Ne ostajmo samo kod toga, da je Isus umro. On je treći dan slavno uskrsnuo od mrtvih, i tu radost želi Uskrsnuli na Uskrs podijeliti s nama.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr)