SLUŽAVKE MALOG ISUSA

Stavio ih je pod zaštitu Djeteta Isusa te ih nazvao Služavkama siromaha ili Služavkama Malog Isusa. Skrbiti o siromasima ili služiti Isusu za Stadlera je bilo isto djelo. Misterij utjelovljenja i Isusova djetinjstva postavljen je kao temelj nove Družbe osnovane 24. listopada 1890., što je uneseno i u Konstitucije Družbe.

Prva Pravila osmislio je i napisao nadbiskup Stadler. Papa Pijo X. odobrio ih je 1906. na kušnju, a 1912. konačno ih je potvrdio. Samostan „Betlehem“ u Sarajevu postao je Kuća Matica Družbe gdje je bilo sjedište Vrhovne uprave sve do 1. srpnja 1949. godine kad su komunističke vlasti protjerale sestre.

Vrhovna uprava preselila se u Zagreb gdje djeluje do danas. Odlukom Generalnog kapitula Družbe od 1969. ona se dijeli u tri provincije: Provincija Presvetog Srca Isusova i Marijina sa sjedištem u Zagrebu, Provincija Sv. Josipa sa sjedištem u Splitu i Provincija Bezgrešnog Začeća B. D. M. sa sjedištem u Sarajevu. Družba danas ima nešto manje od 400 sestara koje djeluju u 67 zajednica u Domovini i inozemstvu.

Poslanje Družbe

Već samim imenom ova je redovnička zajednica obilježena služenjem Bogu u ljudima, posebice siromašnima, bolesnima, gladnima, napuštenima i ožalošćenima. Poslanje Družbe je sudjelovati u životu Crkve brinući se za nejaku Isusovu braću. Razmatrajući i živeći otajstvo Betlehema, sestre vjerno slijede Dijete Isusa u poniznosti, jednostavnosti, čistoći, poslušnosti i velikodušnosti, meditirajući o njegovoj velikoj ljubavi prema Ocu i ljudima, o ljubavi zbog koje se rodio u siromaštvu i zbog koje je prihvatio živjeti ljudsku stvarnost trpeći i žrtvujući se sve do darivanja vlastitog života. Po želji utemeljitelja, Družba prihvaća i rad u misijama. Sestre sudjeluju i u župskom apostolatu u raznim oblicima, a uključene su i u školski vjeronauk.