Prilikom našeg prvog susreta s vjerom u činu Krštenja naši su roditelji i kumovi obećali vjernost Bogu u naše ime, jer tada smo bili još neznani. Odrastajući, sve se više upoznajemo s vjerom. Svojim životom počinjemo je živjeti. Na prvoj svetoj pričesti se kao mala djeca ponovo utječemo Bogu, obećavajući mu istu onu vjernost koju su nekoliko godina ranije obećali naši roditelji i kumovi. Nakon toga dolazi krizma, vjenčanje i mnoge prigode u kojima obnavljamo svoje krsne zavijete. Dobro je na nekom svetom mjestu ponovo izabrati Boga za svoga Spasitelja, njemu predati sebe i svoje najmilije. Pošto Zlo neprestano pokušava nadvladati nad nama, načelno se trebamo odreći Sotone i svih grijeha koji nas udaljavaju od Boga. Svijet u kojem živimo pod utjecajem je Zloga. Prilika da se sjedinimo s Bogom i obnovimo svoje krsne zavijete s Bogom uvijek je otvorena. I baš sada, ovoga trenutka, prava je prilika da napokon, kao pravi kršćani, obnovimo svoje zavjete i predamo se u cijelosti Bogu.

S. Po vazmenom otajstvu u krštenju zajedno s Kristom ukopani smo da s njim živimo novim životom. Obnovimo stoga krsna obećanja kojima smo se nekoć odrekli Sotone i njegovih djela te obećali služiti Bogu u svetoj Katoličkoj Crkvi.
    S. Odričite li se grijeha, da živite u slobodi djece Božje?
    O. Odričem.
    S. Odričite li se zavodljivosti zla, da vas grijeh ne nadvlada?
    O. Odričem.
    S. Odričite li se Sotone, začetnika i vođe grijeha?

Slijedi ispovijest vjere:
    S. Vjerujete li u Boga Oca Svemogućega, stvoritelja neba i zemlje?
    O. Vjerujem.
    S. Vjerujete li u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je rođen od Marije Djevice, trpio i bio pokopan, koji je od mrtvih uskrsnuo i sjedi zdesna Ocu?
    O. Vjerujem.
    S. Vjerujete li u Duha Svetoga, svetu Crkvu katoličku, općinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuće tijela i život vječni?

Zaključak ispovijesti:
    S. To je naša vjera, to je vjera Crkve, njom se dičimo, nju ispovijedamo u Kristu Isusu Gospodinu našemu.
    O. Amen.
    Pjevano evanđelje i propovijed - 19. nedjelja kroz godinu

Vlč. Branimir Budinski, Evanđelje i propovijed 08.08.2021.
    Evanđelje: Iv 6, 41-51
    Ja sam kruh života koji siđoh s neba.
    Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu
    U ono vrijeme: Židovi mrmljahu protiv Isusa što je rekao:
    »Ja sam kruh koji je sišao s neba.«
    Govorahu:
    »Nije li to Isus, sin Josipov? Ne poznajemo li mu oca i majku? Kako sada govori: ’Sišao sam s neba?’«
    Isus im odvrati:
    »Ne mrmljajte među sobom! Nitko ne može doći k meni ako ga ne povuče Otac koji me posla; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. Pisano je u Prorocima: Svi će biti učenici Božji. Tko god čuje od Oca i pouči se, dolazi k meni. Ne da bi tko vidio Oca, doli onaj koji je kod Boga; on je vidio Oca. Zaista, zaista, kažem vam: tko vjeruje, ima život vječni. Ja sam kruh života. Očevi vaši jedoše u pustinji manu i pomriješe. Ovo je kruh koji silazi s neba: da tko od njega jede, ne umre. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje – za život svijeta.«
    Riječ Gospodnja.

Pjevano evanđelje i propovijed - 18. nedjelja kroz godinu

Vlč. Branimir Budinski, Evanđelje i propovijed od 01.08. .
    Evanđelje:
    Iv 6, 24-35
    Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti.
    Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu
    U ono vrijeme: Kada mnoštvo vidje da ondje nema Isusa ni njegovih učenika, uđu u lađice i odu u Kafarnaum tražeći Isusa. Kad ga nađoše s onu stranu mora, rekoše mu:
    »Učitelju, kad si ovamo došao?«
    Isus im odgovori:
    »Zaista, zaista, kažem vam: tražite me, ali ne stoga što vidjeste znamenja, nego stoga što ste jeli od onih kruhova i nasitili se. Radite, ali ne za hranu propadljivu, nego za hranu koja ostaje za život vječni: nju će vam dati Sin Čovječji jer njega Otac – Bog – opečati.«
    Rekoše mu dakle:
    »Što nam je činiti da bismo radili djela Božja?«
    Odgovori im Isus:
    »Djelo je Božje da vjerujete u onoga kojega je on poslao.«
    Rekoše mu onda:
    »Kakvo ti znamenje činiš da vidimo pa da ti vjerujemo? Koje je tvoje djelo? Očevi naši blagovaše mânu u pustinji, kao što je pisano: Nahrani ih kruhom nebeskim.«
    Reče im Isus: Zaista, zaista, kažem vam: nije vam Mojsije dao kruh s neba, nego Otac moj daje vam kruh s neba, kruh istinski; jer kruh je Božji Onaj koji silazi s neba i daje život svijetu.«
    Rekoše mu nato:
    »Gospodine, daj nam uvijek toga kruha.«
    Reče im Isus:
    »Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.
    Riječ Gospodnja.

radnim danom:

18.30 sati

nedjeljom:

8.30, 10.30 i 18.30 sati

Ponedjeljkom, subotom, nedjeljom i svetkovinama župni ured ne ureduje.

Copyright © Župa sv. Josipa Radnika, Zagreb-Gajnice 2009-2021. Sva prava pridržana.