Rođenje svetoga Ivana Krstitelja, 24.06.2018.g.

   

  Prvo čitanje: Iz 49, 1-6

  Drugo čitanje: Dj 13, 22-26

  Evanđelje: Lk 1, 57-66. 80

   

  Zborna molitva

  Bože, ti si pozvao svetog Ivana Krstitelja

  da narod pripravi na dolazak Krista Gospodina.

  Obdari svoj narod radošću Duha Svetoga

  i upravi putem spasenja i mira. Po Gospodinu.

   

  Darovna molitva

  Gospodine, polažemo darove na tvoj oltar, časteći rođendan

  svetog Ivana, koji je Spasitelja navijestio i po dolasku pokazao.

  Daj da i mi s vjerom pođemo u susret Kristu. Koji živi.

   

  Popričesna molitva

  Gospodine, o rođendanu svetog Ivana Krstitelja

  veselo smo blagovali od gozbe nebeskog Jaganjca.

  Daj da u Kristu, koga je on navijestio,

  prepoznamo začetnika svoga krštenja. Koji živi.

   

  Razmišljanje uz biblijska čitanja

  ROĐENJE NAJVEĆEG OD LJUDI

           Doista, postaje jasno kako je i koliko je Ivan bio velik, ali i malen. Njegova ljudska veličina bila je ujedno i malenost jer se mjerila metrom Božje ljubavi - Isusom Kristom Božjim Sinom. Ivanov život se u tom duhu može najbolje razumjeti upravo u svjetlu Isusa Krista kojem je bio preteča i glasnik, te će stoga sveti Hiponski biskup i o Ivanovu rođenju razmišljati vukući zanimljive paralele s Gospodinovim rođenjem.  Zaključci koje potom izvodi svjedoče o Ivanovoj poniznosti koja ukazuje na Krista -  uzor svake poniznosti, koji, premda je bio Bog, pristade se utjeloviti i potom kao čovjek podnijeti golema poniženja: Rođen je Ivan, rođen je Krist: Ivana je najavio anđeo, Krista je najavio anđeo. I jedno i drugo je veliko čudo. Slugu preteču rađa nerotkinja od starog muža, Gospodina gospodara rađa djevica bez muža. Ivan je velik čovjek, ali je Krist više od čovjeka, jer je i čovjek i bog. Velik je čovjek, ali je čovjek trebao biti ponižen, kako bi bio uzvišen kao Bog. Naposljetku, jer je trebao biti ponižen kao čovjek, čuj ovog čovjeka: Nisam dostojan odriješiti remenje na obući. Da je sebe nazvao dostojnim, kako bi se ponizio. Zato reče da niti to nije dostojan. Do kraja se prostro pred njim, prostro se predstijenom. Bio je svjetiljka, te se bojao da se ne ugasi vjetrom oholosti.

  (Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com )

  ŽUPNI URED:

  Ljubazno molimo da župnika kontaktirate u uredovno vrijeme:

  od utorka do četvrtka od 17 do 18 sati,

  petkom od 17 do 17.30 sati,

  osobnim dolaskom ili pozivom na broj 01/3473128 te nakon sv.Misa.

  Ponedjeljkom, nedjeljom i svetkovinama župni ured ne ureduje.

   

  PRATITE NAS NA FACEBOOK-U!

   
   

   

  Copyright © Župa sv. Josipa Radnika, Zagreb-Gajnice 2009-2021. Sva prava pridržana.