Današnju temu posvetili bismo zvonima u crkvi, kao i onima na crkvama.
Vjerojatno ste primijetili kako u našoj Crkvi postoje različita zvona koja zvone u različitim prigodama. Tako postoje zvona kod sakristije, zvona kod oltara na kojima zvone ministranti/akoliti te ona na samoj crkvi koja nas često bude u jutarnjim satima , a zvone i prije svake svete Mise. Pa krenimo onda malo objasniti njihovu svrhu s obzirom na njihovu namjenu.
Zvona kod sakristije – često možemo primijetiti da se to zvono nalazi u neposrednoj blizini vrata same sakristije. Uz to zvono nalazi se najčešće metalno ili tkano okno koje se ručno poteže kako bi ono zvonilo. Svrha tog zvona je zapravo samo jedna – označavanje početka liturgijskog slavlja (Mise, pobožnosti, klanjanja…). Njega se također može čuti, uz sva ostala zvona, za vrijeme „slave“ na Veliki Četvrtak kada zvona umuknu do Vazmenog
bdijenja (u subotu) kada se zvona ponovno oglase u trenutku „slave“.
Zvono pokraj oltara – njega možemo najčešće primijetiti „skrivenog“ ispod ili u neposrednoj blizini oltara ili nekog ministranta. Njegova uloga je označavanje početka i slijed pretvorbe ili tzv. „prikazanja“. Zanimljivo, jeste li znali da, iako većina župnih zajednica i crkava još uvijek prakticira zvonjenje u vrijeme pretvorbe, to nakon drugog Vatikanskog sabora više nije obavezno u svetoj Misi? Naime, ta je obveza dokinuta upravo tada i za vrijeme pretvorbe više nije potrebno zvoniti (može se odvijati u potpunoj tišini). Do drugog Vatikanskog sabora ta je praksa bila obavezna jer, kako smo u prethodnom tekstu o liturgiji rekli, tada nisu postojale „koncelebrirane Mise“, odnosno Mise u prisustvu više svećenika, već je svaka Misa imala samo jednog svećenika, a mise su se odvijale katkad u isto vrijeme na pokrajnjim oltarima. I kako bi narod znao u kojem trenutku na kojoj se Misi čini pretvorba, onda bi se zazvonilo za tim oltarom.
Zvona na crkvama – ta zvona su danas najčešće modernizirana i često se mogu vidjeti tzv. „elektronska zvona“ koja emitiraju zvuk putem sirena, odnosno emitiraju snimku zvona neke crkve ili je „simuliraju“. Naravno, tu su i uobičajena zvona čiji čar zvuka nikako ne mogu zamijeniti elektronski zvukovi. Njihova uloga je višestruka. Najčešće se koriste za označavanje skorog početka svete Mise tijekom dana. Zatim označavaju čas za molitvu
„Anđeo Gospodnji“ (najčešće rano ujutro, točno u podne i navečer). Neka zvona, gdje to sredina dopušta, označavaju puni sat (nekad i četvrt sata).
ZANIMLJIVOST: Jeste li znali da su se crkvena zvona nekoć koristila kao sredstvo za uzbunjivanje naroda na moguću opasnost? Prije pojave današnjih sirena i modernih sredstava priopćavanja, crkvena zvona su se koristila za tu namjenu. Također su se ta ista zvona koristila za obranu od tuče i nevremena. Naime, prije se vjerovalo da zvukovi zvona mogu „razbiti“ tuču i rastjerati prijeteće nevrijeme.
Na jesen nastavljamo dalje sa novim liturgijskim temama.
Pregledao: Katolički svećenik,
Autor: Ivan Brodarić