22. nedjelja kroz godinu, 02.09.2018.g.

  Prvo čitanje: Pnz 4, 1-2.6-8

  Drugo čitanje: Jak 1, 17-18.21b-22.27

  Evanđelje: Mk 7, 1-8.14-15.21-23

   

  Zborna molitva

  Silni Bože, što god je dobro, od tebe je.

  Usadi nam u srce ljubav prema tebi, umnoži nam vjeru,

  odgoji u nama što je dobro i budnim okom čuvaj što si odgojio.

  Po Gospodinu.

   

  Darovna molitva

  Gospodine, nek nam ova žrtva uvijek donosi blagoslov.

  Što nam vanjski znakovi kažu, nek ostvari snaga tvoga Duha.

  Po Kristu.

   

  Popričesna molitva

  Gospodine, blagovali smo kruh s nebeskog stola.

  Molimo te, po ovoj gozbi ljubavi potakni nam srce

  da ti služimo u svojoj braći. Po Kristu.

   

  Razmišljanje uz biblijska čitanja

  ŠTO ONEČIŠĆUJE ČOVJEKA?

              Današnje nam Evanđelje govori o Gospodinovom sukobu sa skupinom farizeja koji su predbacivali njegovim učenicima da se ne ponašaju po predaji starih, jer jedu kruh nečistih ruku. Farizeji su, naime, bili revni vršitelji zakonskih odredbi koje su propisivale čak mnoge takve detalje koji su, prema njima, imali važnost za život vjere i duhovni odnos s Bogom. Budući da blagovanje jela doista može biti i obredna stvarnost, pranjem ruku, čaša i vrčeva smatrali su se čistima za blagovanje, te su takve odredbe ljubomorno čuvali kao duhovni zakon i zalog. Apostoli, naprotiv, provodeći svoje vrijeme s onim koji ih je učio da blaguju svoj kruh čista srca, osjećali su se prilično slobodni od takvih odredbi kojima se zadovoljavalo zakonsku formu, ali se vrlo lako prelazili preko mnogo bitnijih životnih sadržaja.

               Bilo bi stoga poželjno da kao kršćani čistimo svoja srca i svoju nutrinu iskrenim odnosom prema Bogu, koji potom rađa i iskrenim i poštenim stavom prema čovjeku. Bilo bi poželjno da naučimo čuvati ćudoredne uredbe Božje, koje nam čuvaju srce, a ne da ih smatramo teretom, suviškom ili pogrešnim naukom kojem se opiremo i srcem i umom i praktičnim življenjem. Bježmo stoga od svakog grijeha i budno pazimo da se ne začne u našoj nutrini nikakva zla namisao niti ijedan od grijeha koje nam spomenu Gospodin u današnjem Evanđelju. Pazimo na čistoću svoga bića čuvajući Božje zapovijedi, kako bi naš život bio božanski čist. U tom duhu primimo i riječ Krista Gospodina, jer ona jedina ima moć očistiti i spasiti duše naše. Neka nas učini i njezinim vršiteljima na zemlji, kako bi naš život doprinio čistoći svijeta, te nas dovede u vječno blaženstvo u kojem nema prljavštine, kako bismo uživali očišćenih duša puninu čistoga života.

  (Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeridjela.com )

  ŽUPNI URED:

  Ljubazno molimo da župnika kontaktirate u uredovno vrijeme:

  od utorka do četvrtka od 17 do 18 sati,

  petkom od 17 do 17.30 sati,

  osobnim dolaskom ili pozivom na broj 01/3473128 te nakon sv.Misa.

  Ponedjeljkom, nedjeljom i svetkovinama župni ured ne ureduje.

   

  PRATITE NAS NA FACEBOOK-U!

   
   

   

  Copyright © Župa sv. Josipa Radnika, Zagreb-Gajnice 2009-2021. Sva prava pridržana.