VJERNOST I „SNALAŽLJIVOST“

25. nedjelja kroz godinu, 22.09.2019.g.

Prvo čitanje: Am 8, 4-7

Drugo čitanje: 1Tim 2, 1-8

Evanđelje:  Lk 16, 1-13

Bože, sav si svoj zakon sveo na ljubav prema tebi i bližnjemu.
    Daj da vršimo tvoje zapovijedi i postignemo vječni život.
    Po Gospodinu.

Gospodine, primi darove svoga naroda da nebeskim otajstvima
    postignemo što vjerom i djelom ispovijedamo. Po Kristu.

Gospodine, ti nas hraniš svojim otajstvima.
    Odgajaj nas neprestano uredbama svoga milosrđa
    da plodove otkupljenja donosimo i u otajstvima i u vladanju.
    Po Kristu.

Razmišljanje uz biblijska čitanja:

VJERNOST I „SNALAŽLJIVOST“

Tko je vjeran u najmanjoj stvari, vjeran je i u velikoj. Tko je nevjeran u najmanjoj stvari, nevjeran je i u velikoj (10).

U najmanjem vjeran – u najvećem vjeran!

U najmanjem nepošten – u najvećem nepošten!

Vjernost potvrđuje konkretno prijateljstvo, prijateljstvo koje ne podnosi nikakvu masku. Vjernost se ni u kojem slučaju ne može imati čovjeku koji je s maskom, niti se od takvoga može očekivati povjerenje. Svaka dvoličnost je korijen svake nevjernosti - nepovjerenja. A vjernost prihvaća stvarnost kakva jest, prihvaća čovjeka kakav jest, ne ideju o njemu. Zato povjerenje pomaže čovjeku da izraste u čovjeka i da živi istinskog čovjeka. Vjernost je bitna čovjekova kvaliteta.

Smiruje onoga koji ju ima i kroti onoga kome se izručuje. Ljudski život je jedan 'mozaik'. Sastavljen je od malenih stvari koje su bitne za život. Zato su 'malene' stvari vrlo važne za 'veliki' život.

Vjernost i povjerenje u 'malome' daje pouzdanje za vjernost u 'velikome', ali isto tako u vjernosti se čovjek odgaja, treba ga u tome probuditi. U vjernosti se raste. Zapravo vjernost raste s rastom čovječnosti. Tko je nepošten u najmanjem – nepošten je u najvećem! Pošten – nepošten, dva su vrlo široka pojma da bi obuhvatili naš cijeli moralni život. Sve naše vrline i sve naše mane. To znači da kao što nema u životu prihvaćanja mrvica života nego prihvaćanje ili odbijanje cijelog života, tako se isto ne smije zavaravati da možemo biti sad pošteni a poslije nepošteni ili nekome pošteni drugome nepošteni.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.dominikanci.hr)

osobnim dolaskom ili pozivom na broj 01/3473128 te nakon sv.Misa.

Ponedjeljkom, nedjeljom i svetkovinama župni ured ne ureduje.

Copyright © Župa sv. Josipa Radnika, Zagreb-Gajnice 2009-2021. Sva prava pridržana.