18. nedjelja kroz godinu, 05.08.2018.g.

  Prvo čitanje: Izl 16, 2-4. 12-15

  Drugo čitanje: Ef 4, 17. 20-24

  Evanđelje: Iv 6, 24-35

   

  Zborna molitva

  Gospodine, vođo i stvoritelju naš, mi se tobom ponosimo. 

  Nek nad nama bude tvoja dobrota. Obnovi u nama što je tebi drago

  i sačuvaj što si obnovio. Po Gospodinu.

   

  Darovna molitva     

  Posveti, molimo, Gospodine, ovaj prinos i primi našu unutarnju žrtvu:
  učini da ti postanemo vječnim darom. Po Kristu.

   

  Popričesna molitva

  Gospodine, ti nas oživljuješ nebeskim darom: prati nas

  stalnom ljubavlju i učini dostojnima vječnog otkupljenja.
  Po Kristu.

   

  Razmišljanje uz biblijska čitanja

  ZAŠTO NAM JE POTREBAN BOG – ISUS KRIST?

        Isus, iz koga je isijavala božanska dobrota i ljubav, privukao je na sebe pažnju i interes. Ljudi su se kod njega dobro osjećali, u njegovim riječima sebe su prepoznavali. Isus, koji je činio i čudesa, zanosio je i one koji su bili željni senzacija i čudesa. Zanosio je i one koji su se borili za socijalnu pravdu. I to je naviještao, ali s drugih polazišta od svih socijalnih reformatora. Da, Isusa su u ono vrijeme, a i danas tražili mnogi radi materijalnih probitaka – radi čudesnoga kruha.  Isus je činio čudesne znakove, ali oni su za njegovu misiju bili sporedni, i tko bi ostao samo na njima, u kome se ne bi pokrenula nutrina, taj ne bi upoznao istinskoga Isusa, niti bi u njemu otkrio Spasitelja svojeg života.

          Isus stavlja naglasak na drugu glad, na dubinsku glad, za smislom življenja. Ovu glad Isus želi zasititi, i koji ga s ovom gladi traže nalaze ga i svoje smirenje.  Sigurno je ovdje govor na jedno većoj razini shvaćanja čovjeka: čovjek je za njega uzvišeniji i vrjedniji od potrošača... Prvu, nižu glad je puno lakše zasititi. Zato smo da radimo, zato je ova naša zemlja, naša mudrost, naša angažiranost. Sve može pomoći dosta lagano da se ublaži tjelesna glad. Samo da je solidarnosti i pravde?! Ali čovjekova glad koju ne osjeća trbuh nego duša, puno je teže zasititi. Tko nađe pravu hranu taj je nahranjen za cijeli svoj život. Tko je žedan smisla, Boga, tog će Isus napojiti i njegovu žeđ ugasiti svojom riječju i svojim životom. Tek gladni i žedni u duši mogu razumjeti Isusa i njegovo poslanje. Takvi su na putu da se 'susretnu' s Bogom u sebi i svijetu.

  (Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.dominikanci.hr )

  ŽUPNI URED:

  Ljubazno molimo da župnika kontaktirate u uredovno vrijeme:

  od utorka do četvrtka od 17 do 18 sati,

  petkom od 17 do 17.30 sati,

  osobnim dolaskom ili pozivom na broj 01/3473128 te nakon sv.Misa.

  Ponedjeljkom, nedjeljom i svetkovinama župni ured ne ureduje.

   

  PRATITE NAS NA FACEBOOK-U!

   
   

   

  Copyright © Župa sv. Josipa Radnika, Zagreb-Gajnice 2009-2021. Sva prava pridržana.