SVI SE NAPUNIŠE DUHA SVETOGA

  SVI SE NAPUNIŠE DUHA SVETOGA

  Nedjelja Pedesetnice. Duhovi, 09.06.2019.g.

  Prvo čitanje:  Dj 2, 1-11

  Drugo čitanje: Rim 8, 8-17

  Evanđelje: Iv 14, 15-16.23b-26

   

  Zborna molitva

  Bože, ti otajstvom današnje svetkovine

  posvećuješ u svakom plemenu i narodu cijelu Crkvu.

  Izlij na sav svijet darove svoga Duha:

  što si svojom dobrotom učinio na počecima Crkve

  to i danas izvrši u srcu svojih vjernika. Po Gospodinu.

   

  Darovna molitva

  Ispuni, Gospodine, obećanje svoga Sina:

  nek nas Duh Sveti uvede u otajstvo ove žrtve

  i otvori nam svu istinu. Po Kristu.

   

  Popričesna molitva

  Bože, ti svojoj Crkvi dijeliš dare nebeske;

  čuvaj u nama milost koju si dao,

  da dar Duha Svetoga vazda u nama djeluje,

  a duhovna hrana unaprijedi djelo vječnog otkupljenja. Po Kristu.

  Razmišljanje uz biblijska čitanja:

  SVI SE NAPUNIŠE DUHA SVETOGA

              Znamo, na današnji dan, pedeset dana poslije Uskrsa, na apostole je sišao sâm Duh Sveti. Apostoli odjednom gube svaki strah, svaku neodlučnost. Izlaze van i okupljenom mnoštvu naviještaju Krista uskrsloga kao Spasitelja. Istina jest, toga danas se dogodilo i čudo, kako izvješćuje današnje čitanje (Dj 2, 1-11): apostolski govor razumjelo je ono mnoštvo i to svatko na svom materinjem jeziku. Međutim, to je bilo čudo toga dana. Apostoli, ljudski gledano, nisu inače zadobili nikakvu novu sposobnost: bili su učeni koliko su bili učeni, bili su ljudi kakvi su bili i dan ranije. Međutim, djelovanje Duha Svetoga u njima bilo je čudesno: sa sposobnostima koja su imali, s kulturom koju su imali, sa svojim karakternim osobinama koje su imali, apostoli su počeli djelovati novom snagom. Sve su svoje sposobnosti – kakve god već one bile – uključili u naviještanje Krista uskrsloga. Ljudski gledano, njihove ljudske osobine i sposobnosti ostale su iste, ali u njima se probudila snaga, ljubav i oduševljenost za Krista. Duh ih je preobrazio tako da su se s ljubavlju i posvemašnjim predanjem pokrenuli za Krista. Pokazalo se da je to bila njihova snaga. Nisu se nametali ni nekom silnom mudrošću, ni učenošću, ni svojim položajem, ni društvenim ugledom, niti bogatstvom, niti političkim vezama. Ničim ovozemnim. Imali su samo svoju ljubav i svoju oduševljenost, a to se temeljilo – naravno – na milosti Duha Svetoga. Apostoli su propovijedali – kako to rado ističe sveti Pavao – Krista raspetoga, što je za Grke bila ludost, a za Židove sablazan. Međutim, oni koje je poticao Duh Božji, spoznali su u apostolskom propovijedanju Božju silu i Božju mudrost.

              Upravo je tu naša snaga. Posve je nebitno u kojim prilikama živimo, kakav nam je društveni položaj i ugled, kakva nam je naobrazba… Budemo li imali Božje ljubavi u sebi, budemo li s oduševljenjem, primjerom svoga života svjedočili Krista uskrsloga koji je pobijedio svaki grijeh i smrt, i mi ćemo biti znak ovome svijetu. Jer ljubav i oduševljenost uvijek je znak, bez obzira od koga dolazi.

  (Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.vjeraidjela.com)

  RASPORED SVETIH MISA:

  radnim danom:

  18.30 sati 

  nedjeljom:

  8.30, 10.30 i 18.30 sati

  ZAŠTITA PRIVATNOSTI

  Zaštita privatnosti
  Kolačići

  ŽUPNI URED:

  Ljubazno molimo da župnika kontaktirate u uredovno vrijeme:

  od utorka do četvrtka od 17 do 18 sati,

  petkom od 17 do 17.30 sati,

  osobnim dolaskom ili pozivom na broj 01/3473-128 te nakon sv.Misa.

  Ponedjeljkom, subotom, nedjeljom i svetkovinama župni ured ne ureduje.

  KAKO DO NAS

  PRATITE NAS NA FACEBOOK-U!