IMAMO LI SVE POD KONTROLOM?

13. nedjelja kroz godinu, 30.06.2019.g.

Prvo čitanje: 1Kr 19, 16b.19-21

Drugo čitanje: Gal 5, 1.13-18

Evanđelje: Lk 9, 51-62

Bože, po krštenju smo postali sinovi svjetla.

Molimo te da nas nikad ne obavije tama zablude

već da uvijek svijetlimo istinom. Po Gospodinu.

Bože, ti daješ učinak svojim otajstvima.

Molimo te da naše služenje bude sveto

kao i tvoji darovi. Po Kristu.

Gospodine, žrtva koju smo prinijeli i primili

nek nas ojači da uvijek ostanemo u tvojoj ljubavi

i donosimo plod u postojanosti. Po Kristu.

Razmišljanje uz biblijska čitanja:

IMAMO LI SVE POD KONTROLOM?

Koliko računamo s time da se nešto iznenađujuće događa u našemu životu? Većina ljudi misli da bi bilo najbolje da  njihov život protiče utrtom stazom. Tada se osjećaš sigurnim i svakidašnjica ne donosi velike promjene. Sve se dade prognozirati i planirati; živimo tako reći život pod kontrolom.

To dakako nije uvijek moguće! Svatko zna, a posebice roditelji koji imaju djecu mogu to i potvrditi, da se uvijek iznova događa u životu nešto novo i iznenađujuće. To nešto može biti radosno ili puno boli i žalosti. Ima stvari i događaja koji nas izazivaju. Osjećamo da se moramo postaviti tako kao da je pred nama posao koji nas sada čeka ili pustiti da se stvari same razvijaju.

Svetopisamski tekstovi ove nedjelje pokazuju nam, da za ljude koji žive s Bogom, nema nesmetanog mira i sigurnosti. Oni moraju uvijek iznova računati s iznenađenjima u svome životu.

U Evanđelju je to sâm Isus koji zove ljude na nasljedovanje. Događa se također obratno, da se netko zanima za život s Isusom i pita ga, je li i kako se može biti Isusov učenik. Uvjeti Isusovi nisu jednostavni: učenik mora dijeliti život sa svojim siromašnim učiteljem i to bez stana. On neće naći nikakvu sigurnost, jer Sin Čovječji nema ništa, gdje bi glavu svoju naslonio. Isus pješači od mjesta do mjesta; on je gost tamo gdje ga se primi. Ne posjeduje ništa i ništa ne zove svojim vlastitim. Tko njega želi slijediti kao učenik, taj mora biti spreman na veliku skromnost i raspoloživost. Jer, "tko stavi ruku na plug, pa se obazire natrag, nije prikladan za kraljevstvo Božje".

Kada čovjek daruje svoje srce Bogu, tada će ta žena, taj čovjek, taj mladić, to dijete biti raspoloživo. Tada smo otvoreni za iznenađenja, mi računamo s time, da nas Božji Duh Sveti uvijek iznova raspiruje u ljubavi i vodi nas tamo, kamo prvobitno nismo htjeli ići. Mi tada ne gledamo više ljekovite Božje provokacije kao faktore smetnje, koji nas čupaju iz mirne građanske egzistencije, nego kao šansu za jedan rast u našem temeljnom pozivu ljubavi.

(Priređeno prema tekstu objavljenom na stranici www.franjevci-split.hr)

radnim danom:

18.30 sati

nedjeljom:

8.30, 10.30 i 18.30 sati

ZAŠTITA PRIVATNOSTI

Zaštita privatnosti

Ponedjeljkom, subotom, nedjeljom i svetkovinama župni ured ne ureduje.

KAKO DO NAS