Featured

SESTRE PRESVETOG SRCA ISUSOVA

Niču brojni pokreti i pobožne udruge, a na osobit način dogodio se i novi procvat pobožnosti prema Presvetom Srcu Isusovu. Tako je u Trstu 1879. kapucin o. Arkanđeo iz Camerina osnovao Udrugu Kćeri Presvetog Srca Isusova. Svrha Udruge bila je savršena ljubav prema Bogu i bližnjemu iskazana promicanjem štovanja Presvetog Srca Isusova i vjerskom poukom djevojčica, osobito siromašnih i napuštenih. Među prvih dvanaest članica Udruge bila je i riječanka Marija Kozulić (1852.-1922., Rijeka). Posvetila se vjerskoj i moralnoj pouci djevojčica i skrbila za siromašne i umiruće po obiteljima. Uza sav posao nalazila je vremena za molitvu i adoraciju pa je i druge na molitvu poticala. U Trstu je Marija bila zapažena po svojoj pobožnosti i apostolskom djelovanju. Stekavši duhovno i apostolsko iskustvo u Trstu, vratila se u Rijeku 1889. god. O. Arkanđelo imenovao ju je ravnateljicom riječkog ogranka Udruge. Godine 1895. utemeljila je Zavod Presvetog Srca Isusova u koji je kasnije prihvaćala siromašnu djecu iz svih krajeva naše domovine, bez obzira na vjeru i narodnost. Otvorila je i dječji vrtić i blagdanski oratorij, a skrbila je i za mnoštvo djece izvan Zavoda koja su dolazila na prehranu i vjersku poduku. Redovničku zajednicu Družba sestara Presvetog Srca Isusova osnovala je 1899. te je uzela ime Marija Krucifiksa. Do smrti je služila siromašnoj djeci i mladeži da bi oni živjeli u Božjoj blizini, ljubavi i radosti. Umrla je na glasu svetosti i priprema se postupak za proglašenje blaženom.

Djelovanje Družbe danas
    
Družba je dobila papinsko odobrenje 1992. godine. Sestre rade u odgoju djece u vrtićima i apostolatu mladeži, katehiziraju u školama i na župama, skrbe za starije i bolesne te rade u nekim crkvenim ustanovama. Oko 130 sestara Družbe djeluju u šest hrvatskih (nad)biskupija te u Njemačkoj i Italiji.

ZAŠTITA PRIVATNOSTI

Zaštita privatnosti
Kolačići

KAKO DO NAS


PRATITE NAS NA FACEBOOK-U!