Featured

SALEZIJANCI (SDB)

 

Osnivanje i djelovanje Družbe

1854. predložio je četvorici mladića da osnuju Salezijansku družbu koja će „živjeti djelatnu ljubav prema bližnjemu“. Iste godine u oratorij je došao „sveti dječak“, Dominik Savio, koji je utemeljio Družbicu Bezgrešne radi promicanja dobroga duha oratorija. Nakon Dominikove smrti 1857. don Bosco je napisao njegov životopis, a iste je godine započeo pisati salezijanska pravila. Salezijanska družba službeno je osnovana 1859.god. Don Bosco je u 47 god. svećeništva osnovao četiri ogranka: salezijance, Kćeri Marije Pomoćnice, salezijance suradnike i udruženje štovatelja Marije Pomoćnice. Mnoga djela u korist mladih plod su don Boscove predanosti: škole, oratoriji, omladinski centri, zanatske škole, odgojni domovi, domovi za djecu i mlade s odgojnim teškoćama, župe, misijska djela, izdavačke kuće... Želio je da se po svemu tome osigura mogućnost odgoja dobrih kršćana i poštenih građana. Najuzvišeniji izraz salezijanske pedagogije i duhovnosti jest preventivni sustav.

Salezijanci u hrvatskoj

Hrvatski su biskupi još za života don Bosca nastojali da salezijanci dođu u Hrvatsku, no došli su tek 1913., a u Zagreb 1922. god. Crkvu Marije Pomoćnice na Knežiji smatraju svojom kolijevkom, a tamo je i sjedište provincije. Djela u korist mladih ubrzo su počela nicati u raznim gradovima Hrvatske osnivanjem župa, odgojno pastoralnih zajednica, oratorija, omladinskih centara, gimnazije, radom među studentima u studentskim domovima te mnogim drugim aktivnostima.

 

ZAŠTITA PRIVATNOSTI

Zaštita privatnosti
Kolačići

KAKO DO NAS


PRATITE NAS NA FACEBOOK-U!